SALON PRO PSY 
MARCATO


! ! UPOZORNĚNÍ ! !

Pár slov o salonu

Salon pro psy MARCATO 

je zaměřen na kompletní péči  o srst psů všech plemen, rozčesávání, vyčesávání podsady, trimování, stříhání, koupání s následným sušením a konečnou úpravou srsti. 
V případě potřeby je samozřejmostí čištění uší, depilace ušních chloupků, stříhání drápků a čištění análních váčků.
Po osobní domluvě lze Vašeho pejska, upravit podle mezinárodního standardu příslušného plemene, ale i podle Vašich představ, 
nebo momentálních potřeb Vašeho čtyřnohého kamaráda.
Nabízíme také revitalizaci srsti a péči o srst poškozenou nesprávnou úpravou.

Věnujeme se úpravě psů  pro výstavy, po dohodě se základní instruktáží pro začínající vystavovatele.

V salonu používáme výhradně testovanou  profesionální kosmetiku.

Termín návštěvy je třeba sjednat telefonicky cca dva až čtyři týdny předem, při úpravě pro výstavu čtyři až osm týdnů - podle stavu srsti a náročnosti přípravy.

Vlídné zacházení bez použití tlumících preparátů je samozřejmostí.

Nejsme absolventy rekvalifikačních kurzů ! ! !
Naše práce je podložena třemi desítkami let života se psy - jejich chovem, výcvikem a  prezentací na výstavách, jejíž nendílnou součástí je péče o srst a střihové úpravy, a také mnohaletou praxí ve vlastním salonu pro psy.
Vysokou profesinální úroveň salonu Marcato dokazují skvělé výsledky řady našich svěřenců na výstavách psů 
u nás i v zahraničí a spokojenost našich zákazníků, kteří jsou řadu let pravidelnými návštěvníky našeho salonu.

O stříhání, kdy a jak začít

Pokud jste se rozhodli pro dlouhosrstého psa,  jistě jste se  se svým oblíbeným plemenem  setkali v jeho typické standardní podobě s příslušnou úpravou srsti.  Bohužel jen málokdo si  při pohledu na dlouhosrstého psího krasavce uvědomí, že za jeho elegancí  ke které dokonalá srst neodmyslitelně patří, se skrývá důsledná a pravidelná péče jeho majitele a pečlivá práce zkušeného střihače, kterých je po hříchu málo. 
Často se setkávám s lidmi, kteří si pořídí štěně, aniž by  cokoli věděli o péči o jeho srst a o nutnosti takového pejska pravidelně od štěněte stříhat. Řada z nich se dokonce domnívá, že pes do  „atlasové“ podoby vyroste sám.  Zhruba po půl roce zoufalí majitelé zplstnatělého psího výrostka objednají do nejbližšího psího salonu v naději, že domů půjde jejich miláček na chlup podobný svému kolegovi v atlasu. Ovšem to je bohužel jen další mylná představa.  Zpravidla si odvedou velmi krátce oholeného nešťastníka, jehož plemenný původ lze po zásahu "psího holiče" jen těžko odhadnout. 
Tento model se v řadě salonů  nemilosrdně aplikuje na všechny psy – rasa nerasa . . . 

  .. a proto pár slov pro majitele štěňátek  a dorostenců

Máte-li doma malé štěně dlouhosrstého plemene, které vyžaduje pravidelnou péči o srst, začněte hned. Jakmile se u vás psí batole zabydlí ( obvykle stačí pár dní ), začněte ho přivykat na pravidelné česání a kartáčování.  I když je štěně ještě malé a i srsti má zatím pomálu,  pravidelně (není nutné denně, stačí každý druhý či třetí den, ale alespoň jednou týdně) opatrně vhodným kartáčem vykartáčujte a hřebenem pročešte jeho kožíšek, byť jen symbolicky.  Štěňátku se tahle procedura jistě líbit nebude,  nenechte se však odradit jeho nářkem či kousáním. Buďte opatrní, trpělivý a důslední, malé štěně si na česání brzy zvykne – se starším pejskem bývá později podstatně horší pořízení.Mezi 4 – 6 měsícem by mělo vaše štěně také absolvovat první stříhání. Pokud nechcete později rozšířit řady "psích skinů"a má-li váš pes vypadat jak jeho plemeni náleží, stříhání příliš neodkládejte. První návštěva salonu bývá většinou jen symbolická, stejně jako její cena. Má-li se později pejsek dobře upravovat je potřeba, aby si zvykal na prostředí salonu, na  stříhací stůl, elektrický strojek a úkony spojené s úpravou.  Do srsti malých štěňat není dobré  předčasně  příliš výrazně zasahovat,  proto jim při první návštěvě jen lehce zkrátíme srst tam kde se později pravidelně stříhá. Nejčastěji na tlapkách, krku, vnitřní straně uší a pod ocasem. Malé teriéry přiměřeně otrimujeme.  Nezkušeným majitelům samozřejmě poradíme jak a čím mají svého pejska mezi návštěvami salonu udržovat, jakou použít kosmetiku, jak koupat, jak často stříhat. Chcete-li mít svého psího přítele vždy dobře upraveného,  měli by vaše návštěvy salonu být pravidelné. Ideální je interval  8 – 12 týdnů podle typu a  kvality srsti a intenzity domácí péče o srst mezi stříháním. Potřebujete-li pomoc či radu jak se postarat o svého čtyřnohého kamaráda, rádi a ochotně vám vyjdeme vstříc.

Šaty na míru - volba střihu

Chcete svého  psa nechat upravit, ale nevíte jak. Jaký typ střihu zvolit, co by vám i jemu nejlépe sedělo? Každému psu samozřejmě nejlépe sluší standardní úprava – to znamená úprava srsti, která k danému plemeni patří. Není to úprava nahodilá, vychází z dlouholetého vývoje plemene, typu jeho srsti, jeho společenského zařazení a využití tak, aby odpovídala charakteristice plemene a vyhovovala jeho potřebám. Pokud se naučíte o srst svého psa správně pečovat a necháte-li ji podle potřeby upravovat odpovídajícím způsobem  (tedy tak jak vychází ze standardu),  bude vás jistě těšit, že máte vedle sebe vždy hezkého upraveného psa o jehož plemenné příslušnosti nikdo nezapochybuje. A nejen to, správně udržovaná srst je u řady plemen v důsledku i méně náročná na údržbu než srst oholená strojkem, s čímž se bohužel tak často setkáváme.

Než se rozhodnete, zvažte co je pro vás důležité

 a) dokonalost střihu
b) následná praktická údržba střihu
c) kolik času a prostředků jste pravidelné péči o srst ochotni obětovat

Aby byla srst vašeho psa  zdravá a dobře udržovaná, nestačí jen návštěva salonu, ale je zapotřebí i dobré domácí péče.  Delší srst je samozřejmě na údržbu náročnější a proto nemáte-li času nazbyt a  raději strávíte na společných procházkách se psem, bude pro vás jistě vhodnější kratší, sportovnější střih. I ten ale může vycházet  ze standardní úpravy plemene. Pokud nejste schopni se sami o srst psa starat, je vhodné volit střih co nejkratší, který však většinou standardu dlouhosrstého psa neodpovídá. Necháte-li například amerického či anglického kokra oholit strojkem, jeho srst pak už těžko doroste v patřičné kvalitě.  Holená srst hrubosrstých plemen zcela ztratí svou kvalitu, zvlní, změkne, prořídne a ztrácí barvu. Při volbě střihu je třeba také zohlednit momentální stav srsti, případně roční dobu (letní a zimní délka střihu).

Základní typy střihy

a) standardní – odpovídá standardu plemene
b) standardní sportovní , zkrácený střih – vychází z pravidel standardní úpravy, ale je pro snadnější domácí údržbu zkrácen
c) nestandardní střih - podle vašich představ
d)  nestandardní kreativní střih – podle našich představ
e)  kompletní ostříhání strojkem

Střihy pudlů ( stříhané v salonu Marcato)

 a) moderní střih
b)  puppy clip (bejby)
c) karakulský střih
d)   sportovní střih (zkrácená podle potřeby upravená verze kterékoli z výše uvedených variant)

Pokud  s volbou vhodné úpravy  váháte a nemůžete se rozhodnout, rádi vám poradíme a společně zvolíme variantu, která bude pro vašeho psa nejpříhodnější.

Před návštěvou salonu

A)  koupání dlouhosrstých plemen pro standardní stříhání, nebo krátký střih na přání

Chcete-li, aby střih vašeho psa byl opravdu dobrý , musí být jeho srst také na stříhání dobře připravená –  to znamená dobře rozčesaná,  vyčesaná, vykoupaná a  vysušená.  Tyto služby si samozřejmě můžete objednat v salonu. Pokud se ale rozhodnete, že pejska na stříhání připravíte sami, ráda bych vám poskytla krátký návod, jak dlouhosrstého psa dobře vykoupat a vysušit  (chcete-li střih, nikoli oholení strojkem). 

      a)   srst psa důkladně rozčešete, pročešete kovovým hřebenem a vykartáčujte.
b)  srst velmi důkladně prosprchujete teplou vodou – tak aby byla i u psa s velmi hustou srstí  všude dobře namočená  
      až ke kořínkům            

c)    pečlivě vymyjete srst dostatečným množstvím vhodného šamponu pro psy , na delší dobu nekoupaného či špinavého psa  
      šampon použijte dvakrát         

d)  důkladně opláchněte šampon
e)  mokrou srst zbavte vody vymačkáním do ručníku – třením ji zbytečně zacucháte,  zejména u dlouhosrstých psů s měkkou srstí
 f)  pročešte srst hřebenem  a  vysoušejte fénem –  ne horkým vzduchem,  pouze teplým, nejlépe vlažným
g)  během fénování srst protahujte pod fénem hřebenem či kartáčem do rovna -  vyfénujte zcela do sucha .

Necháte-li  po koupání psa schnout bez fénování ( psovi ani jeho to srsti příliš neprospívá), srst zvlní, bude přeleželá,
polámaná
. Mezi přípravou psa na stříhání a kvalitou střihu platí přímá úměra - dobře připravený ( rozčesaný, vykoupaný a vyfénovaný)  pes bude dobře ostříhán a naopak - špatná příprava má na kvalitu střihu negativní dopad.
Návod na koupání je pouze orientační, platí zejména pro pudly, bišonky, boloňáčky, shi-tzu, yorky, lhasa apso,
kokry, setry, briardy, bobtaily a další dlouhosrstá plemena. Pokud chcete srsti vašeho psa poskytnout ještě více péče, můžete koupání obohatit 
o použití celé řady balzámů, kondicionérů,
olejů a další  péče podle  typu srsti.

 B) poučení pro majitele teriérů a drsnosrstých plemen

Srst těchto psů se upravuje trimováním, před kterým v žádném případě koupání není vhodné minimálně 2 - 3 týdny před návštěvou salonu ! ! ! (osprchování  bříška a nohou po procházce samozřejmě nevadí, mám na mysli koupání šamponem). Pokud jste zvyklí svého teriéra koupat  ( koupání drsnosrstým příliš neprospívá),  vykoupejte ho až po otrimování s cca  4 - 7 denním odstupem,  nebo  žádejte kompletní péči v salonu, kde je k těmto účelům speciální hypoalergenní šampon .Nezapomeňte, že i srst drsnosrstých psů je třeba pravidelně rozčesávat a kartáčovat aby nezplstnatěla.  Před stříháním je proto třeba i tyto psy náležitě pročesat. Srst na břiše a nohou bývá často zaplstěná přestože  pes navenek působí vcelku upraveně.

 C) pro majitele, kteří chtějí mít ze svého dlouhosrstého pejska  krátkosrstého

Pro ty, kteří chtějí svého nejlepšího přítele oholit strojkem jak jen to půjde nakrátko platí zjednodušená verze koupání  pro dlouhosrsté – body  c,d,e,f,g. Počítejte však s tím, že strojkem oholeného psa je po ostříhání třeba dobře opláchnout a vymýt tak zbytky přestříhané srsti, které nelze zcela vykartáčovat. Ty často způsobí svědění a pes na ně reaguje drbáním. Protože koupání holeného psa je zpravidla časově méně náročné a tedy i levnější, zvažte, zda není příjemnější přenechat koupání do péče salonu.

Nezapomeňte, že kvalita kosmetiky  (u přípravků nabízených běžně maloobchodní sítí častěji bohužel spíš nekvalita), kterou při koupání použijete, se na srsti vašeho psa rozhodně projeví . Pokud máte o vámi používaném šamponu pochybnosti  (srst se neleskne, je suchá, lámavá, pes má lupy apod.),  svěřte koupání raději nám. Používáme výhradně testovanou profesionální kosmetiku , jejíž přípravky vám podle typu a kvality srsti rádi doporučíme i pro domácí použití. 

Výstavní úprava

Pokud chcete svého psa připravit pro výstavu a  nejste pravidelným zákazníkem salonu, je třeba objednat se s delším předstihem, protože ve výstavní sezóně je o stříhání velký zájem.  Naše práce je naší vizitkou, což u psů, kteří se prezentují na výstavách platí dvojnásob. Aby byl pes na výstavu náležitě připraven, je zapotřebí dobré spolupráce majitele psa  se salonem. Pro výstavní střih se potřebujeme včas seznámit se stavem a kvalitou srsti, abychom mohli dostatečně přesně určit časový postup stříhání a jeho náročnost, případně poradili majiteli, jak má o srst před výstavou pečovat. Každý vystavovatel si přeje aby se jeho miláček umístil co nejlépe a my se snažíme udělat pro to vše co je v našich možnostech. Nezkušenému vystavovateli rádi v začátcích pomůžeme a poradíme. Srst výstavního psa by měla být celoročně správně udržovaná, pěstěná a stříhaná. Můžeme vám nabídnout speciální program pro výstavy, který při pravidelnosti návštěv cenově zvýhodníme. Často se ale stává, že srst, kterou je třeba pečlivě připravit na výstavu, 
je poničená špatnou předchozí úpravou
nebo zanedbaná majitelem a dlouhodobě neudržovaná. Takového psa je připravit pro výstavu obtížné, někdy (při vážnějším poškození srsti neodborným zásahem) i nemožné. Pokud i v tak majitel na účasti na výstavě trvá (např. z důvodů splnění podmínek pro chovnost) , uděláme pro úpravu jeho psa v rámci možností maximum, ale neneseme za ni odpovědnost. V současné době jsou na  výstavní střih, který velmi často výrazně ovlivní konečné umístění, psa kladeny nemalé nároky. Proto je-li srst vašeho psa ve špatné kondici nebo poničená, raději výstavu oželte a ušetřete si zklamání ze špatného výsledku. Rádi vám poradíme a pomůžeme dát srst do pořádku pro další výstavy. Pro objednání na výstavu budeme chtít znát původ vašeho psa – chovnou stanici, o jakou výstavu se jedná, kdy a kde se koná, byl-li už pes vystavován, jak se umístil, kdo a jak ho pro výstavu upravil,  kdy a kým byl upravován naposledy. Většina  našich výstavních svěřenců (včetně psů, které chováme a prezentujeme na výstavách) je z řad  FCI skupiny č.8 – slidiči a retrívři,  FCI sk.č.3 – teriéři, FCI sk.č. 7 – ohaři, některá další ze skupin
FCI sk.č.4 – jezevčíci, FCI sk.č.6 – barváři a honiči.  Rádi pomůžeme i majitelům plemen ovčáckých psů a chrtů,  jsme schopni koupat i velká plemena, která řada salonů odmítá, protože koupání je pro jejich váhu a velikost náročnější. 
Nezapomeňte, že úspěch vašeho psa nezáleží jen na práci střihače, ale i na vás. Začněte včas
.

Než se objednáte

Ráda bych vám předem pro vaši informaci a pro jednodušší komunikaci  mezi námi sdělila několik základních informací. Na každého svěřence si podle vašich údajů vymezíme dostatečný časový prostor, aby odcházel upraven co nejlépe. Pozdější nesrovnalosti zbytečně naruší práci v salonu.

Při objednávání se vás zeptáme:
a)  o jakou rasu se jedná  - v případě , že jde o křížence, srsti kterého plemene se jeho srst podobá
b)     jde o psa nebo fenku, jak je starý, stará
c)     byl stříhán, kdy naposledy a jak ( na výstavu, běžný střih, oholen, ostříhán doma a  pod.)
d)  v jakém stavu je srst  ( udržovaná a rozčesaná, částečně zanedbaná , místy zacuchaná, velmi zanedbaná, neprostupná   hřebenem)
e)   jakou máte představu o střihu ( standardní střih, výstavní, podle vašich představ, oholení strojkem, necháte to na nás)
f)   přejete si kompletní péči s koupáním 
        ( pokud ne, pes musí být před stříháním dobře vykoupaný a vysušený – podrobněji čtěte Před  návštěvou salonu)
g) 
předem prosím upozorněte na psa se sklonem k agresivitě, výrazně neukázněného, háravou  fenku,  na výskyt parazitů,  
      
  psa po úrazu či chirurgickém zákroku  atp

  

Upozorněte nás prosím včas máte-li se psem nějaký problém, se kterým si nevíte rady, 
nebo další požadavky a připomínky.   
              


Pár slov závěrem

Pokud jste si pročetli krátkou textovou část první verze našich stránek, nezbývá mi, než poděkovat za vaši pozornost a trpělivost.

Věřte, že jsem je psala s nejlepšími úmysly pro majitele domácích mazlíčků a začínající chovatele, nebo pro vás, co svému čtyřnohému kamarádovi právě hledáte osobního kadeřníka a s návštěvami salonu ještě nemáte žádné zkušenosti.  
Mým záměrem je poskytnout touto formou pár základních stručných  informací a rad těm, kteří ještě nevědí  „jak na to“.

Obsah těchto krátkých článků vychází pouze z mých vlastních mnohaletých zkušeností se psy a jejich úpravou.

Stříhání psů pro mne není jen zaměstnáním, ale koníčkem a mým přáním je, aby výsledky mé práce byly co nejlepší . 

Vaše podněty, připomínky i kritiku vítáme, naše internetová adresa je vám k dispozici na titulní straně, neslouží však k objednání do salonu – to je třeba sjednat telefonicky.

Upřímně se těšíme na vás i vaše psí kamarády

                                                                                                                                                                 Ivana Růžičková     

                                                                                                                                                                SALON MARCATO